Zielona Karta

Oferta Ubezpieczenia

online  w 5 minut

Najtańsze OC i AC

wycena

Zielona Karta

 

Ubezpieczenie Zielona Karta jest obligatoryjne przy wyjazdach m.in. do Rosji, Ukrainy, Albanii, Macedonii i Mołdawii.

 

Zalety ubezpieczenia Zielona Karta:

Jest to zapewnienie bezpieczeństwa przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim poza granicami kraju, w czasie poruszania się za pomocą pojazdu. Zieloną Kartę otrzymasz w cenie Pakietu OC oraz Pakietu OC+AC.

Zielona Karta to także dokument, który potwierdza zawarcie polisy ubezpieczeniowej. Odnosi się do odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierowcy pojazdu w związku ze szkodami wyrządzonymi osobom trzecim, które powstały w wyniku ruchu danego pojazdu poza granicami Polski w krajach, które należą do systemu Zielonej Karty. Kraje, na których to ubezpieczenie obowiązuje, są wymienione w dokumencie ubezpieczenia.

Firma ubezpieczeniowa, w której została wykupiona Zielona Karta, przejmuje na siebie odpowiedzialność i w przypadku wystąpienia szkody jest zobowiązana wypłacić odszkodowanie w wysokości określonej w umowie ubezpieczenia lub limitach prawnych państwa, na którego terenie doszło do zdarzenia.

 

W jakich krajach wymagane jest ubezpieczenie Zielona Karta?

  • Zielona Karta jest ubezpieczeniem wymaganym przy wyjazdach samochodem do: Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji oraz na Ukrainę. Zielona Karta obejmuje wszystkie wymienione kraje.
  • Zielona Karta nie jest potrzebna przy podróżowaniu pojazdem po następujących państwach Europy: Austria, Andora, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania i Irlandia Północna, Włochy oraz Węgry. W ich przypadku wystarczy ważna polisa ubezpieczenia OC.

 

Dlaczego „Zielona” Karta?

Ubezpieczenie Zielona Karta posiada tylko jeden wzór graficzny, który obowiązuje we wszystkich krajach. Papier, który jest używany do drukowania polisy, jest zielony, skąd wzięła się nazwa. Poza kolorem papieru, istnieje dodatkowa zasada, która dotyczy języka – polisa jest wydawana w języku narodowym kraju działalności towarzystwa ubezpieczeniowego oraz w jednym z dwóch języków oficjalnych, czyli angielskim lub francuskim. Od 1 lipca 2021 roku Zielona Karta ma nowy wzór, który jest białą kartą formatu A4 i może być dostarczana klientowi w formie elektronicznej do samodzielnego wydruku.